DJ HERO
Smøg ærmerne op. Få folk til at samle sig om pladespillerpulten – og så er det skål. For her er det næste store hit inden for sociale musikspil! Sig goddag til ”DJ Hero”!
I dette spil kommer du virkelig på arbejde som DJ, hvor du skal mixe, scratche og sample numre, mens dit eget virtuelle publikum går amok til din musik.
Når man køber ”DJ Hero”, følger der en pladespillerpult med – givet, man betaler godt 900 kroner for spillet og pulten. Når man åbner kassen, er det lige til at gå i gang med, og selve spillet er ganske lettilgængeligt. Faktisk minder det lidt om det, man kunne opleve i ”Guitar Hero”, hvor man skal holde øje med banen af noder, som kommer imod én. Man bruger de knapper, hvis noder der kommer, og kunsten er at ramme de rigtige knapper på det tidspunkt, noderne er tættest på én.
Det tager ikke mange minutter at lære ”DJ Hero”, men det tager sin tid at mestre. Man kommer gevaldigt på arbejde, når man kommer længere ind i spillet, og det er en virkelig fed oplevelse – også som tilskuer. Kender man andre, der har ”DJ Hero”, har man købt en ekstra pult, eller har man en guitar fra ”Guitar Hero”, kan man spille sammen eller mod hinanden, og det er her, at man for alvor får gang i legen – og konkurrencemennesket.
”DJ Hero” har sine småproblemer her og der. I starten skal man vænne sig til, at man ofte mister grebet om pulten, når man scratcher pladespilleren, men med tiden bliver man bedre til at holde på dyret. Tracklisten spiller mange af de samme numre igen og igen, hvilket kan blive trættende i længden, men til julefrokosten er der ingen, som lægger mærke til det. Ellers appellerer musikken til et bredt publikum med Eminem, Gwen Stefani, Queen, MC Hammer, Daft Punk, Rihanna og mange andre.
Kasper Nesager-Hansen






