ANMELDELSER FILM — 06 October 2009

Hvad sker der, når mennesker holder op med at tale med hinanden? Holder op med at fortælle deres nærmeste, hvordan de har det? Det giver ”Over Gaden Under Vandet” et fint svar på.

Da forholdet til Anne knager,  finder Ask kærligheden et andet sted.

Da forholdet til Anne knager, finder Ask kærligheden et andet sted.

Sidse Babett Knudsen er  rasende god i rollen som Anne.

Sidse Babett Knudsen er rasende god i rollen som Anne.

Som en mosaik følger vi en håndfuld forskellige mennesker, for hvem alt synes muligt. Men alle valg har konsekvenser. Det mærker Anne og hendes mand Ask. De har alt: En dejlig familie, gode job og et lækkert hjem. Med andre ord er facaden flot og poleret.

Men indenunder hersker der kaos. For mens Anne er lidt for optaget af sig selv og ikke mindst livet som skuespillerinde, har Ask mødt en anden. Presset af sin elskerinde får han endelig fortalt Anne, at han vil have en pause. Det rammer Anne hårdt og sætter en lavine af hændelser i gang for flere mennesker.

Sidse Babett Knudsen er rasende god i rollen som Anne, og også Nicolas Bro formår at lade følelserne skære igennem lærredet og ud til publikum.

Mette Camilla Melgaard – FOTO: Erik Aavatsmark / Sandrew Metronome

Relaterede indlÆg

SPRED ORDET

Om forfatteren

admin

(0) Kommentarer

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>