Når man begynder at bruge p-piller, kan man få lette bivirkninger.Colourbox)

Er det “usundt” kun at bløde i 2-3 dage

Pige på 14 år 

Jeg har snart været på p piller i et år. Ind til ca 4 måneder siden, plejede min menstruation at komme 4 dage efter, jeg har taget min sidste pille. Men her de sidste 4 måneder er der begyndt at gå 5-6 dage efter, at jeg har taget min sidste pille (Jeg har 7 dages pause). Jeg synes, at det er meget lidt at jeg kun har menstruation i 2 dage. Hvad kan der være galt? Er det ikke “usundt” kun at bløde i 2-3 dage? Hvad kan det skyldes? Håber i kan hjælpe mig.

SVAR:

Det skal du slet ikke være bekymret over. Det er meget normalt at man bløder mindre når man er på p-piller. En del af p-pillernes virkning er at de forhindrer den løbende opbygning af slimhinden inde i livmoren, der ellers foregår i hver cyklus. På den måde kan et befrugtet æg nemlig ikke så godt sætte sig fast i slimhinden. Det kan også betyde at der ganske enkelt heller ikke er lige så meget slimhinde der skal blødes ud i p-pille pausen. Så det er helt naturligt og slet ikke tegn på noget usundt, at du ikke bløder så længe.

LÆS OGSÅ: “Lang blødning efter p-piller”

Tak for alle spørgsmålene Sexlinien for unge siger tak for dit spørgsmål – vi håber, vores svar har medvirket til, at du måske kunne løse dine problemer. Har du mere at spørge om eller vil du have uddybet dit svar, kan vi også fanges på vores telefon eller chat på Sexlinien.dk, hvor vi også laver rådgivning, hvis du ikke lige kan bruge vores brevkasse igen. Vi tager telefonen kl. 15-17 og chatter kl. 17-19 fra mandag til torsdag. Fredag er telefonen åben kl. 15-17. Nummeret er 70 20 22 66.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.